notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

A hajópadló megújítása

hirdetes

Újítsd fel könnyedén az öreg hajópadlót - Tippek/trükkök mindenkinek

VZS.,GE
Tippek hajópadlóhoz

A vadiúj deszkákat egyébként szintén le kell csiszolni azért, hogy tökéletesen sima felületet kapjunk, de néhány nagyon fontos szabályra oda kell figyelnünk, hogy ne tegyünk kárt az újonnan beszerzett burkolatunkban. 

1. Várjunk pár hónapot, mielőtt nekiállunk a csiszolásnak.

2. A rögzítő szegeket lyukasztó segítségével üssük mélyebbre, ugyanis sok esetben a csiszolás következtében elkopnak.

3. A csiszolás, a parkettákéhoz hasonlóan, számos fázisból áll és a legfontosabb, hogy mindig egyre finomabb csiszolópapírt használjunk. 

Az új padlókhoz rendre 36/40, 60 majd 100/120-as szemcsenagyságú papírt érdemes alkalmazni, míg a régi padlókhoz 24, 36 és 60-as finomságút. A nagyon régi és rossz állapotú fákon még egy negyedik alkalommal is érdemes átmenni, 100/120-as papírral. Új padlók esetében a csiszolást mindenképpen a deszkák szálirányában haladva kezdjük el! Ha pedig régi hajópadlónk van szintén kezdjük szálirányban haladva, majd ferdén is csiszoljuk át. A következő lépés a finomítócsiszolás. Ezt szintén szálirányban haladva kell megcsinálnunk. 

hirdetes

Mindig alaposan válasszuk meg milyen eszközzel állunk neki a csiszolásnak, ugyanis nem minden gépezet alkalmas a legapróbb és legegyedibb formájú/alakú helyeken fekvő deszkák csiszolására. Létezik egy megoldás a hornyok kijavítására is, ugyanis kitölthetjük őket tapasszal, de sajnos általában ez nem valami strapabíró és rövid időn belül ugyanúgy megrepedezik, mint maga a deszka.

A tömítést, azaz a tapaszolást az utolsó csiszolás előtt kell elvégeznünk. Az ezt megelőző csiszolás után fennmaradt por és vizes lakk keverékéből tevődik össze a kitöltő anyag. Fontos, hogy a megfelelő állagú anyaggal töltsük ki a hézagokat, különben nem lesz hosszúéletű a megoldás. Ne legyen túl híg, de túl szilárd sem, a cél, hogy egy strapabíró, de rugalmas anyagot kapjunk.

Az utolsó fázis a padlónk végső simítása és a nyers fapadló felületkikészítése.

Ezt kétféleképpen végezhetjük el. A hagyományos viaszolós módszerrel vagy egy vizes bázisú lakk fedőréteggel. Ha az előbbit választjuk, Birdy pórustömítő fabeeresztővel be kell eresztenünk a burkolatot. Miután felvittük a padlóra az áttetsző folyadékot kb. 1 napig hagyjuk száradni! Ezután még finom csiszolópapírral átdörzsölhetjük, majd következhet a második és a harmadik réteg. Az elkészült bevonatra egy padlóviaszbalzsam rétegnek is kerülnie kell és utána kész is vagyunk. Tipp: Havonta egyszer érdemes után fényezni a padlót viasszal. 

hirdetes

Ha inkább vizes bázisú lakkal dolgoznánk a következő a feladatunk:

Szerezzünk be egy Bonatech Base alapozót és Mega vagy Home padlólakkot. A lakkot egy kefével könnyedén vigyük fel a felületre és a felduzzadt rostokat finomcsiszolással tüntessük el. Az erre felvitt két fedőréteg remek kopásállósággal fog rendelkezni. Ápolásához pedig a Bona viasz ajánlott. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Falu

A hazai magyar falvaknak valamilyen kedves kis bájuk van, ahová a városi ember szívesen... Tovább

Kőalkotás

A száraz kőművészet egy mára már csak kevés helyen őrzött hagyomány. Lényege, hogy a... Tovább

Tovább a lexikonra
DIY Építészet