notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

Mosószer készítése

hirdetes

Megmutatjuk, hogy mit használj a bolti mosószerek helyett

Sz.F.

Az utóbbi időben te is biztosan hallottál a megannyi mérgező vegyi anyagról, amikkel tele vannak hétköznapi háztartási és szépségápolási termékeid. Előfordulhat, hogy sok helyett saját, házilag elkészített alternatívát használsz, amiről biztosan tudod, hogy nem tartalmaz semmilyen káros anyagot.

Házilag mosószer

A helyzet az, hogy sajnos maguk a tisztaságért felelős szerek is hunyók ebben a témában, különösen a mosószerek, amikre ruháidat bízod. Persze nehéz megválni a régi szokásoktól. Talán most éppen azon töröd a fejed, hogy megéri-e egy teljesen új mosási rendre átállni. Olvass tovább és győződj meg róla magad!

A bolti mosószerek veszélyei

Mintha a szervezetedre gyakorolt káros egészségügyi hatásaik nem lennének elegendőek, a bolti mosószerek a környezetnek sem igazán tesznek jót. A ruhával való érintkezés egyértelmű veszélyforrást jelent, de a lefolyóba jutó szennyeződött vízre már kevesebben gondolnak.

A helyzet az, hogy a mosószergyártókat nem kötelezi törvény arra, hogy minden felhasznált összetevőt felsoroljanak a csomagoláson, amik pedig kikerülnek rá, általában nem juttatnak sokkal közelebb az igazsághoz. Egyáltalán mit jelent az, hogy „illatanyag”? Milyen anyagról van szó? Még az illatanyagoktól mentes (vagy legalább is annak reklámozott) termékek is tartalmazhatnak mesterséges illatanyagokat.

Röviden tehát: lehetetlen biztosra tudni, hogy mivel mosod a ruháidat.

A University of Washington kutatása szerint a legnépszerűbb mosószerek legtöbbje számos veszélyes anyagot tartalmaz. Ilyenek a szárítólapok, az öblítők, a légfrissítők és a mosószerek is. A kutatók több száz olyan vegyi anyagot találtak bennük, amik egyáltalán nem szerepelnek a csomagoláson.

Amik okot adnak az aggodalomra

De miért is olyan veszélyesek ezek a káros anyagok? A következő oldalon elmondom! 

Házilag mosószer

1. Illatanyagok

Mint azt már említettük, ez a szó több száz vegyi anyagra utalhat, amik nagy része felesleges a tisztításhoz. Ezekre csak azért van szükség, hogy a friss illattól azt hidd, hogy a ruháid tiszták lette. A felmérések szerint azonban az illatanyagokat a top 5 allergén között tartják számon, ráadásul asztmás rohamokat is kiválthatnak. Kiderült továbbá, hogy az illatanyagok 75%-a ftalátokat tartalmaz, amit párhuzamba hoztak már a cukorbetegséggel, elhízással és hormonzavarokkal is. Még a mosószerekbe kerülő természetes eredetű illatanyagokat is vegyszerekkel dolgozzák fel, mert az olcsóbb megoldás, mint a lepárlásos kezelés.

2. Felületaktív anyagok

A mosószerekben rengeteg hatóanyagot használnak fel. Egyike ezeknek a petróleum nafta. A naftákat szintetikus nyersolajból nyerik és zsírok illetve egyéb lerakódások feloldására használják őket. A kutatások szerint a nafta összekapcsolható a nyálkahártyában és tüdőben keletkezett károkkal illetve gyulladással, asztmával és rákos megbetegedésekkel is. Egy másik mérgező mosószerekben található vegyület a fenol. Sokan rendkívül érzékenyek erre az anyagra, ami egyesekből súlyos reakciókat válthat ki – akár halált is. Ezt az anyagot a bőr hamar magába szívja, így jutnak mérgek a testbe, ahol a központi idegrendszerre, a vérerekre, a szívre és a vesékre is veszélyt jelentenek.

hirdetes

3. Fehérítő

A háztartási fehérítőről (nátrium-hipoklorit) mindenki tudja, hogy egy híresen mérgező vegyület. Egyesek szerint a fehérítő okozza a legtöbb háztartási mérgezést. Amikor ez a vegyület szerves anyagokkal találkozik, klórozott illékony szerves vegyületeket hoz létre, amik rendkívül mérgező, rákkeltő anyagok. Nem csoda, hogy a takarítással foglalkozók védőfelszereléssel alkalmazzák a munkahelyen. De te szoktál kesztyűt és maszkot viselni, ha előkerül a fehérítő? Tovább is van, a következő oldalon folytatom! 

Házilag mosószer

4. 1,4-dioxán

Az 1,4-dioxán az etoxilálás nevű eljárás mellékterméke. Ez a folyamat lehetővé teszi a mosószergyártók számára, hogy olcsón készíthessenek habzó termékeket. Mivel azonban ez nem egy szándékosan a termékbe kerülő összetevő (hanem inkább szennyeződés), a gyártók nem kötelesek feltüntetni a csomagoláson. Sajnos azonban egy rákkeltő vegyületről van szó.

5. Foszfátok és EDTA

A foszfátok segítségével a mosószerek hatékonyabbak, ha kemény vízben alkalmazzák őket. Lebontják az apró koszdarabkákat és a víz lágyításával eltávolítják a foltokat a ruhákból – a lágyabb víz hatására a mosószer könnyebben felhabosodik, így hatékonyabban képes kifejteni hatását. A foszfátok azonban a szennyvízkezelő eljárások után is aktívak maradnak, és idővel eljutnak a természetes vizekbe, ahol „mérgező műtrágyává” válnak. Megnövelik az algák számát a természetes vizekben, ezzel elzárva az oxigént a többi vízi élőlény elől. A foszfátok káros hatásai már négy évtizede közismertek, ezért számos gyártó nem használja őket termékeiben.

De akkor mi van helyettük? Az etilén-diamin-tetraecetsav (EDTA) váltotta le őket, és habár nem olyan veszélyes, mint a foszfátok, ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem mérgező. A sejtekre és a DNS-re kifejtett rongáló hatását kutatások során bizonyították.

6. LAS

Az alkil-benzol-szulfonátok (LAS) szintetikus petrokémiai vegyületek. A csomagolásokon „anionos felületaktív anyagokként” találkozhatsz velük. Az ilyen vegyületek a leggyakoribb felületaktív anyagok közé tartoznak és akár a termék összsúlyának 30%-át is kitehetik. A gyártási folyamat során olyan rákkeltő és szaporodást gátló méreganyagok kerülnek ki a környezetbe, mint a benzol.

Költségek

Habár a költségek nem tartoznak a veszélyes méreganyagok közé, érdemes belegondolni, hogy hetente mennyi pénzt költesz ruháid tisztán tartására – különösen ha egy nagyobb családról van szó. A következő oldalon elmondom, mit tehetsz! 

hirdetes
Házilag mosószer

A leggyorsabb megoldás egyszerűen kihagyni az öblítőzést, helyette fél bögrényi fehérecetet önteni a mosógép megfelelő tégelyébe. A makacsabb foltok előtisztításához egy mosószódából, szódabikarbónából és vízből kevert krémet érdemes használni. Szárítólapok helyett használj szárítógolyókat. Ha illatokat is szeretnél biztosítani, akkor használj egy nyirkos (tiszta) rongyot is, amire csepegtess 2-3 csepp esszencia olajat. Akár saját mosószert is készíthetsz! Az alábbiakban felsorolunk néhány biztonságos alternatívát, amikre nyugodt szívvel leválthatod a bolti termékeket!

Bórax-mentes mosószer – Rettenetesen olcsó és hatékony! Lássuk csak...

Hozzávalók

  • 1/2 bögre szódabikarbóna.
  • 1/3 bögre citromlé.
  • 1 bögre mosószóda.
  • 1/4 bögre durva tengeri só.
  • 1 adag kasztíliai szappan.

Elkészítés

  • Daráld apróra a szappant egy turmixban vagy reszeld finomra kézzel.
  • Helyezd az apró szappandarabkákat egy nagy tálba, add hozzá a többi hozzávalót és kevergesd addig, míg a csomók el nem tűnnek belőle.
  • Öntsd át a maradék szappant egy zárható tárolóba.
  • Öntsd a kész keveréket egy légmentesen zárható tárolóba.

Egy átlagos adag szennyes ruhához 1 evőkanálnyi ilyen mosószerre lesz szükséged. Ha nagyobb adag ruhát mosol, vagy nagyon piszkosak, akkor 2 kanállal is mehet bele.

Házilag mosószer

Levendulás mosószappan – Csodás illatok, friss tisztaság!

Hozzávalók

  • 2 bögre nagyon forró víz.
  • 1 bögre szódabikarbóna.
  • 1/3 bögre só.
  • 1 bögre kasztíliai szappan.
  • 10 csepp levendula esszencia olaj. 

Elkészítés 

  • Melegítsd fel a két bögrényi vizet egy lábasban.
  • Add hozzá a szódabikarbónát és sót, majd kevergesd őket, amíg szét nem olvadnak benne.
  • Öntsd át a vizet egy tiszta tárolóba.
  • Add hozzá a szappant.
  • Add hozzá az esszencia olajat.

Egy adag szennyeshez 1/4 bögrényi szappanra lesz szükséged – rázd fel alaposan, mielőtt használnád!

Csináld magad szárítólapok

Ezek a házilag készített szárítólapok megszüntetik a statikus összetapadást és puhává, illatossá varázsolják ruháidat!

  • Fogj egy pamutrongyot és vágd 13cm-es négyzetekre (pl. egy régi pamutpólót).
  • Csepegtess egyre 5 cseppnyit kedvenc esszencia olajodból, majd helyezd a szárítóba a ruhák közé.
  • Néhány adag után csepegtess még egy kis olajat a rongydarabokra, hogy tovább használhasd őket.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Eklektikus stílus

Eklektikus stílus - azaz a stílusok egyvelege. A legjobb az eklektikus stílusban, hogy nem kell... Tovább

Újévi népszokások

A magyarság körében újév napjának népies neve kiskarácsony. Ezen a napon régen szokás... Tovább

Tovább a lexikonra
Kiegészítők Színes ötletek Újrahasznosítás