Egyre népszerűbb a gipszkarton! - Interjú Kovács Ferenc szárazépítész szakemberrel

Bartók Vivien

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Egyre népszerűbb és modernebb építőanyag hazánkban a gipszkarton. Sok téves információ és hiányosság van azonban az legtöbb ember fejében a teherbírásával, tűzvédelmével, illetve a használatával kapcsolatban. Kovács Ferenc, szárazépítész szakembert kérdeztük a témában!

A képen Kovács Ferenc munkája látható, egy lakásfelújítás előtte-utána fotója.

 

Gyakorlatilag gipsz és kartonpapír az alapanyaga a gipszkartonnak, melynek nagy előnye, hogy környezetbarát, nincs káros anyag kibocsátása. Emellett sokan abban a tévhitben élnek, hogy a gipszkarton éghető anyag, de ez nem így van. Teljesen biztonságos!

 

Kovács Ferenc, szárazépítész szakembert kérdeztük a gipszkarton előnyeiről, használatáról és teherbírásáról:

 

Miért előnyös gipszkartont választani?

K. Ferenc: A szárazépítés sokkal kevésbé időjárás-érzékeny, mint a nedves építési technológiák, így akár télen is elkészíthető egy új lakóépület belső válaszfalai, álmennyezetei. Ugyanakkor a gipszkarton rendszer fajlagos ára is alacsonyabb a hagyományos építési rendszerekénél.

Elsősorban a tetőterek kialakításánál különösen előnyös, ha a gipszkarton szerkezet mellett döntünk, hiszen a megfelelően beépített, ásványgyapot szigeteléssel ellátott gipszkarton fal ugyanolyan hőszigetelő tulajdonságú, mint a téglával épített, nehéz és megépítésénél nagy erőfeszítéssel és felfordulással járó téglafalak.

Ráadásul rengeteg időt spórolhatunk meg a felújítások és építkezések során a téglafalakkal szemben.

hirdetes

 

 

Mire használják leginkább a gipszkartont?

K. Ferenc: Napjainkban egyre többen választják ezt az anyaghoz. Nyugaton pedig nem ritka, hogy teljes házakat húznak fel a segítségével. Nálunk elsősorban belterek kialakításában játszik nagy szerepet. Gipszkartonnal választanak el helyiségeket, burkolnak le falakat, készítenek belőle álmennyezetet, rejtenek el vezetékeket, de az sem ritka, hogy dekorációs céllal használják fel.

A gipszkarton a tetőterekben nagyon elterjedt!

 

Hogyan zajlik egy gipszkarton felhelyezése?

K. Ferenc: Gyors, precíz munkavégzés tudja ezt igazán jellemezni! A vakolást sokan felcserélik a száraz vakolattal. Ehhez a tégla felületet portalanítjuk egy alapozóval, ami kellő tapadási felületet biztosít a ragasztónak és végül a gipszkarton tökéletes felhelyezésének. Hatalmas előnye, hogy nem kerül a munkavégzés sok porral sem.

 

 

Minden esetben megfelelő szigeteléssel párosul, ami elengedhetetlen, hiszen ez adja meg az alapot! Ezt egy hőtükör fóliával zárjuk le, itt is fém profilokra rögzítjük a gipszkartont!

A tetőterekben tűzgátló gipszkartont használunk, minden helyiség típusra van már megfelelő gipszkarton. A vizes blokkokban impregnált gipszkarton lemezt használunk, a száraz helységekben pedig normál gipszkartont. Ahol tűzgátlás van kiírva vagy tűzhatárt húzunk fel, ott előnyös a tűzálló gipszkarton, de ezen felül van hanggátló gipszkarton lemez is, szóval tényleg nagy a kínálat manapság!

hirdetes

 

 

Miben különböznek a gipszkarton profilok?

K. Ferenc: Több fajta gipszkarton profil is van, de alapvetően két csoportba soroljuk őket: mennyezeti profilok és válaszfali profilok.

50 mm-től a 100mm-es profil szélességig minden méretben megtalálható, az anyag vastagság pedig 0,6mm -es! De minden hosszúságba megtalálhatóak! Lehet 2,5 méteres, 3 méteres, egészen 4,4 méterig is gyártanak.

 

Mennyire terhelhetők a gipszkarton falak?

K. Ferenc: A gipszkarton lapok a statikus terheket nagyon jól viselik, így a hozzájuk tartozó, megfelelően kiválasztott dübelek segítségével, négyzetméterenként akár 50 kg-ot is „ráakaszthatunk” a gipszkarton falra. Bátran felszerelhetjük rá a konyhaszekrényt is!

 

 

Ha szakembert keresel, aki segít az álmaid otthonának megvalósításában, akkor keresd bizalommal Kovács Ferencet az alábbi e-mail címen: feckakovacs28@gmail.com


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Bútorok Dekoráció Építészet Épületek Festés Lakásfelújítás Lakberendezési ötletek Lakberendezési trendek Stílusok Színes ötletek

Lakberendezési szakszótár

Fűtés klímával

A klímaberendezések ma már nem csak hűtésre, hanem fűtésre is használhatók, méghozzá igen... Tovább

Monokróm

A monokróm szó egyszínűt jelent. A monokróm a lakberendezésben egy viszonylag új... Tovább

Tovább a lexikonra