Előtetők készítése - tippek, tanácsok

GE.

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

A nyári melegben jól esik egy kicsit kiülni a szabadba, de ha süti az ember fejét a nap rögtön el is megy a kedve az egésztől. Erre a helyzetre kínálok néhány megoldást.

 

Előtető készítése - napernyő


A legegyszerűbb megoldás a napernyő, ami nem is túl drága, és akinek csak erkélye van, nagyon nem is tehet mást. Lehet még felszereltetni a falra különféle módon működő valamilyen szövet alapú napellenzőt is. Ezzel a kis erkélyek nap elleni védelmét ki is veséztük.


Előtetők kertes házakba


Ebben a cikkemben inkább a kertes házakban lakóknak ajánlok néhány előtető fajtát. Az előtetők lehetnek fa, vagy vas, esetleg falazott oszlopokra támaszkodó szerkezetek. Gyakorlatilag szinte mindegy, hogy mi tartja a tetőt, csupán az építtető elvárásaitól és az anyagiaktól függ. Az előtetők elvárt funkciója határozza meg, hogy mivel is legyen fedve a tartó szerkezet.


Előtető készítése – polikarbonátos fedés


Amennyiben csak a csapadék elől akarjuk védeni a teraszt, de szeretnénk, hogy a fény azért bemenjen a lakásba, a polikarbonátos fedést ajánlom. A polikarbonát igen jól bírja az időjárás viszontagságait és rendkívül tartós is. Egy elő tető fedéséhez legalább 10mm vastag polikarbonátot használjunk, ezt 60cm-enként kell alátámasztani. Nem azért mert ritkább alátámasztásnál nem állna meg, de télen nagyobb hótól biztos megrogyik. A polikarbonáthoz minden alkatrész kapható, ami az előtető készítéshez szükséges: toldó elemek, vizorok, alátétek, csavarok, végzárók stb. Ezekkel az alkatrészekkel nem szabad spórolni, mert bár más dolgokkal is ki lehet váltani őket, nem lesz tökéletes a tető.

hirdetes


Előtető készítése - alkatrészek


Az alkatrészek leváltása a következő bajokat idézheti elő: a rovarok és a kosz belejut a polikarbonátba és aztán nem lehet onnan kiszedni, ugyan ez fordulhat elő az esetlegesen bejutó vízzel is, ezektől aztán koszos lesz az egész polikarbonát, nem beszélve az esetleges beázásról.
A polikarbonát a hő változásokra igen gyorsan reagál és például meleg hatására 4-szer olyan gyorsan tágul, mint a tartó szerkezet, ezért aztán pattog, recseg a rosszul elkészített tető.

A pattogást azzal lehet kivédeni, hogy a csavarozások helyén a csavarnál nagyobb lyukat fúrunk és a gumis alátéttel ellátott csavarokat csak annyira húzzuk meg, hogy kézzel meg lehessen fordítani az alátétet. Polikarbonátból az átlátszót víztisztának nevezik, de ha a naptól is védekezni szeretnénk, használjunk füst színűt, ez kis árnyékot is ad. Felszereléskor a gyártó által megjelölt UV álló oldala kerüljön felülre.

hirdetes


Előtető készítése - nádszövet


Az előtetőket ezen kívül fedhetjük akár nádszövettel is, ha eső elleni védelmet akarunk, a nád alá tegyünk tető fóliát, ami véd a nádból potyogó kosztól is. A nád elő tetőt évente javítgatni kell.
A tetőborító anyaga lehet a kátrányos zsindely is, ami alá viszont deszkaborítást kell készíteni
/ jóval drágább a polikarbonátos tetőtől/, ezért nehezebb is, masszívabb tartószerkezetet igényel. Az előtetőket természetesen fedhetjük az összes ismert tetőfedő anyaggal is.


Azt javaslom, aki előtető készítés mellet határoz, mindenképpen szakemberrel csináltassa azt meg, hogy az egy tartós, hasznos, szép része legyen otthonának.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Kert

Lakberendezési szakszótár

Absztrakt

Az absztrakt szó jelentése: elvont, formabontó. A művészetben és az építészetben a... Tovább

Dán lakberendezési stílus

A dán lakberendezési stílusra a fehér falak és világos padló jellemző, sok természetes... Tovább

Tovább a lexikonra