Franciaországban 20 éve középkori módszerekkel építenek egy várat

VZS

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Mit szólnál, ha azt mondanánk, hogy létezik egy vadonatúj, épülőfélben lévő középkori vár Franciaországban, ami a XIII. század jellegzetes stílusában készül most?

Ha érdekel a középkor, akkor szerencsére számos olyan épületet látogathatsz meg manapság, amelyek ebből a korból származnak. Ez mind szép és jó, de mit szólnál, ha azt mondanánk, hogy létezik egy vadonatúj, épülőfélben lévő középkori vár a franciaországi Burgundia területén, amit a XIII. század jellegzetes stílusában igyekszik elkészíteni néhány lelkes és elszánt önkéntes? Sőt – az építészek kizárólag olyan alapanyagokat használnak hozzá, amelyek évszázadokkal ezelőtt rendelkezésre álltak.

 

A vár a Guédelon nevet viseli, és Michel Guyot és Maryline Martin kezdték meg az építését 1997-ben. Az épület azóta is magabiztos léptekkel halad végső formájáig. Az építkezés már 55 embernek adott munkát, és évente 300 ezer látogatót vonz magához – pedig még el sem készült! Guédelon várának még saját korhű háttértörténete is van, ami a designt és az építkezést diktálja. A kitalált történet szerint a munkálatok 1228-ban kezdődtek el. Minden jelen időben eltelt esztendő egy naplóban elmúló évet jelöl, tehát ezek alapján 1248-at írunk.

 

„A szabály az, hogy csak az akkori időkből származó dokumentumokból szerzett ismereteinket használhatjuk fel,” állítja Sarah Preston, az egyik angol idegenvezető. „Érdekes módon tudtuk ugyan, hogy mindent korhűen csináltunk, a várnak egyszerűen hiányzott a lelke. Ezért találtunk ki egy alakot – a vár [képzeletbeli] tulajdonosát –, akinek valami vagy tetszik, vagy nem.”

hirdetes

 

Lapozz egyet és megnézheted képeken ezt a csodálatos, újonnan épülő XIII. századi várat!

20 éve, középkori módszerekkel építik ezt a várat a franciák – így néz ki ma!

 

Siegneur Guilbert egy középrangú földesúr, aki egy 1226-os felkelés során hű maradt koronához, amiért várépítési joggal jutalmazták meg. „Egy idő után rájöttünk, hogy a kőművesek túl tökéletesen vágták ki a köveket a tornyokhoz, ami nem volt igazán hű az akkori időkhöz. Ez azt jelentette volna, hogy [a vár ura] sok pénzzel és egy saját sereggel rendelkezett a várban – holott ez nem így volt.”

 

A vár a tervek szerint 1253-ban, azaz a mi modern naptáraink szerint 2023-ban készül majd el. 

A képen éppen néhány téglákon és alappilléreken dolgozó kőművest látunk.

 

 

A munkások kézzel és régi eszközök segítségével szállítják a köveket.

 

 

A nehezebb kődarabok felemelésére különleges darurendszert készítettek.

 

 

Lapozz egyet és nézd meg belülről is ezt a csodálatos várat!

A Guédelon vár évkönyve szerint a munkálatok 1228-ban kezdődtek meg. Minden valós időben eltelt év az évkönyvben is egy esztendőt jelöl – tehát most, 20 évvel a kezdetek után jelenleg 1248-at írunk (a várban).

 

 

„A szabály az, hogy csak az akkori időkből származó dokumentumokból szerzett ismereteinket használhatjuk fel...”

 

 

A készítők a vár belsejének részleteire is elképesztő figyelmet fordítanak. Íme egy kép a vár hálószobájának belső faszerkezetéről.

hirdetes

 

 

Egy másik kép a hálóról és a díszes falakról.

 

Lapozz egyet és nézd meg belülről is ezt a csodálatos várat!

Még a közlekedést is középkori módszerekkel végzik a vár körül.

 

 

A munkások a cselédházakat és a mindennapi élethez szükséges épületeket is elkészítik.

 

Bizonyos építkezési technikákhoz és eljárásokhoz újbóli felfedezésekre és rögtönzésre volt szükség – ilyen volt például a habarcs alapanyagainak pontos kiválogatása és arányos használata. Akik szeretnének besegíteni a vár megépítésében, azok önkéntesen jelentkezhetnek néhány nap munkára. Évente nagyjából 650 önkéntes vesz rész a munkálatokban.

 

 

Azért erre a helyszínre esett a választás, mert a legtöbb építőanyag megtalálható a közelben. A falakba és tornyokba könnyedén beszerezhetők itt a kövek, a tölgyerdőből a fák, a vízből és a homokból pedig az egyéb anyagok.

 

Lapozz egyet és nézd meg a vár látványterveit!

Így nézett ki a projekt a kezdetekben.

 

 

Íme a kastély látványterve – ha minden jól megy, ilyen lesz majd, amikor elkészül.

 

 

És így néz ki jelenleg, 20 év után a Guédelon.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Építészet Épületek Nyaralás, hotelek Utazás

Lakberendezési szakszótár

Húsvét

Húsvét előtt mindenki nagytakarítást tart, tojásokat fest, csokitojásokat és nyuszikat... Tovább

Takarítás

Takarítás A takarítás teljes spektrumát lefedjük! Csapatunk megbízható és profi,... Tovább

Tovább a lexikonra