Spórolj a villanyszámlán, válassz energiatakarékos izzót!

Kiss Dávid

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Lakástulajdonosok - albérlők tízezrei nem használnak Magyarországon energiatakarékos izzókat otthonaikban, derült ki egy nemrég végzett felmérésből. Főleg az idősebb korosztályra jellemző hogy nagyrészt a régi, szerintük jól bevált villanykörtéket használják, melyeknek mára jelentősen lecsökkent élettartamuk. Egy átlagos háztartásban hogyan takaríthatunk meg akár több ezer forintot, csupán fénnyel való energiagazdálkodással?
 

Kompakt fénycső (CFL)



A köznyelven „energiatakarékos izzó” néven is ismert kompakt fénycső a hagyományos izzókhoz képest közel 500%-al jobb hatásfokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy egy 10-15W-os CFL körülbelül egy 60-75W-os hagyományos körte izzó fényét képes leadni.
Vásárlás után figyeljünk oda, hogy hagyományos fényerő szabályozóval ellátott foglalatba ne tegyük mivel a kompakt fénycsövek fényereje nem szabályozható. A hangulatfény eléréséhez léteznek erre speciálisan kialakított szabályozható fényerejű CFL-ek is, ezeket általában „dimmable” azaz szabályozható szóval jelölik. Színvisszaadásuk jó, több színhőmérsékletben kapható, hideg, meleg, fehér fényű stb. Fontos tudni, hogy a „minőségi” darabok élettartama akár 10-15szöröse is lehet a hagyományos izzókénak.

 



LED izzók



Egy még itthon kevésbé elterjedt változata az izzóknak a LED világításúak. Élettartama kb. az ötvenszerese, fényhasznosítása kb. a 800-szorosa a körte izzóénak. Ára viszonylag még magas, azonban ahogyan a technológia fejlődik, az árak is viszonylagosan csökkeni látszanak.

hirdetes

 



Halogén lámpák



A halogén izzók kb. 20-25%-al hatékonyabbak a hagyományos izzóknál, és fényük jellemzően világosabb a körteizzókétól, ezáltal kisebb terhelés mellett olvashatunk, nem fárad olyan gyorsan a szemünk. Felhasználásuk főként éjjeli lámpákban fordul elő, valamint gyárak kültéri megvilágításaként használatos, jó fényereje, és hosszú élettartama miatt.

 

 

Íme, egy összefoglaló táblázat:

 

Dimmerek (Fényerő szabályozók)



A fényerő szabályozók nem csak segítenek hangulatot csinálni egyes helyiségeinkbe, hanem azzal hogy kisebb fényerőn működtetik a világítást, energiát is spórolnak nekünk. Ne habozz hát hangulatfénybe borítani otthonod :)



Oltsd le a lámpát, ha kijössz egy helyiségből!

hirdetes



Az energiatakarékosságot itt lehet legelőbb elkezdeni, a gyakorlat pofonegyszerű, ha kijövünk egy szobából, leoltsuk a lámpát. Azonban ha mégsem lennénk ennyire figyelmesek otthon, léteznek programozható időzítők, melyeket saját otthonunkba is beszerezhetünk. Több fajtája ismert, mint például: időkapcsolós, mozgásérzékelős, éjszakai (sötétedést/fényt érzékelő) időzítő kapcsoló.



Természetes fény



A villanyszámla nagyságát alapvetően befolyásolja, hogy mennyi természetes fény jut be a lakásba. Elegendő mennyiségű és méretű ablak van-e a házban, vagy mesterségesen kell megteremteni a fényt? Tetőtéri helyiségekbe építsünk megfelelő mennyiségű tetőtéri ablakot így napközben természetes fénnyel áraszthatjuk el a tetőteret.

Te váltottál már energiatakarékos izzókra? Szavazz ITT!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Kiegészítők

Lakberendezési szakszótár

Budoár

Női szoba, pihenés és öltözködés számára. Választékos ízléssel rendezik be, és a ház... Tovább

irodatakarítás Budapest

Magánlakások, irodák, üzletek, lépcsőházak,... Tovább

Tovább a lexikonra