DIY Zöldbe borult képkeret

Ságodi Anikó

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

 Nem létezik igazi otthon zöld növények nélkül, és itt a zöld tényleg zöld, nem művirág és társai. Amellett, hogy szépek és mutatósak, még hasznosak is. A cserepes növények néhány fajtája képes megszűrni és tisztítani a levegőt. Fotoszintézisük során szén-dioxidot távolítanak el a levegőből, és oxigént bocsátanak ki, mind emellett kutatások bizonyítják, hogy gyökerük és a talajban lévő baktériumok szintén szerepet játszanak a légtér tisztításában. Így hát duplán van okunk becsempészni egy kis zöld oázis a lakásba. Most egy olyan látványos megoldást mutatunk, ami első látásra szívünk csücske lett.

 

A „vertical garden” nagyszerűsége a helytakarékoskodásban rejlik. A képkeretbe foglalt oázis a helyiség fókuszpontja lesz, minden szem rá szegeződik. Praktikus, hiszen a növények függőleges szögben lassan nőnek, és víz igényük is kicsi. A felhasznált növényeknél a hangsúly inkább a különleges textúrára kerül, mintsem a virágzatra vagy a színekre. 
 

Milyen növényt válasszunk?

- Lassan növő fajtákat részesítsük előnyben, így nem kell aggódnunk, hogy nem lesz elég helyük. Maradjuk három-négy árnyalatnál, amik harmonizálnak egymással
- Válasszunk ki egy fókuszpontot egy kicsit nagyobb vagy feltűnő színű növénnyel
- Ha túlburjánzik egy-egy fajta, ne ijedjünk meg, egyszerűen húzzuk ki, és rakjunk egy kisebbet a helyére.
- Spórolhatunk, ha bolhapiacon, garázs vásárokon nézünk ki képkeretet.

Mire lesz szükség?

  • Kövirózsák különböző méretben és fajtában. A legjobb, ha az eladó segítségét kérjük. A szerencsésebbeknek elég, ha kimennek a kertbe. 
  • Képkeret, tetszőleges méretben. Szükségünk lesz a hátlapra is, ami ideális esetben rétegelt lemezből készül, de ezt vegyük le róla, ahogy az üveglapot is. 
  • Drótháló a keret méretére szabva. A legjobb az 1x1 cm-es lyukazású, ez elég ahhoz hogy megtartsa a földet és a növényeket is el tudjuk helyezni benne. 
  • hirdetes
  • Kb. 5 cm széles lécekből készítsük keretet, ami illeszkedik a képkeret hátuljába. Ezzel a láthatatlan „virágággyal” helyet csinálunk a földnek és a növényeknek. Az időtállóság érdekében használjunk vízálló páccal kezelt cédrust vagy vörösfenyőt.
  • Festék és ragasztó
  • Kalapács és szeg

Lépésről lépésre

1. A dugványokat vágjuk „rózsáira” egy-két centis szárat hagyva, az alsó leveleket távolítsuk el. Hagyjuk száradni egy pár napig, mielőtt elhelyeznénk őket. Így kissé megkeményedik a szár, könnyebben dolgozhatunk vele. Az sem baj, ha kicsit megszárad. 
 
2. Az előre elkészített virágágyat illesszük a keret hátuljára, szögezzük rá vagy használjunk csavarokat.
3. Helyezzük a keretbe a dróthálót, és ragasszuk rá. Majd jöhet a rétegelt lemezből készült hátlap. Ezt szintén szegekkel erősítsük fel. 
 
4. Fordítsuk meg a keretet, és fessük tetszőleges színűre és stílusúra. Ha vintage mellett döntünk, válasszunk fehér vagy világos színt, festés után pár perccel pedig töröljük át egy ruhadarabbal. 
 
5. A keret száradása után töltsük fel virágfölddel. Időnként rázogassuk meg a virágágyat, hogy egyenletesen eloszlassuk. Használjunk az ujjainkat, és segítsünk a földet bejuttatni a lyukakon.  
hirdetes
 
6. Előre tervezzük meg a mintát, rakjuk a növényeket sorba olyan formára, amilyenre szeretnénk. Egy ceruza vagy hurkapálca segítségével fúrjunk lyukakat a földbe a rács mentén, majd dugjuk bele egyenként a választott dugványokat. Nincs szükség tápanyagra, ezek a fajták könnyen „megragadnak” a talajban. 
 
7. Kezdjük a nagyobb növényekkel, és ültessünk olyan közel egymáshoz, amennyire a rács engedi (nem baj, ha nem minden lyukba jut). Az sem probléma, ha ilyenkor még látszik a háló, hiszen a növények növekedésével gyorsan befedik azt. 
 
 
8. Műalkotásunkat a következő egy-két hétben ne tegyük közvetlen napfényre és ne is öntözzük, majd szép fokozatosan szoktassuk hozzá. Rakjuk a polcra, asztalra, és támasszuk a falnak, vagy huzalok ráerősítésével tegyük fel a falra. Jól mutat a nappaliban, de akár a téli kertben vagy a teraszon is. Locsoláskor helyezzük vízszintes, sima felületre és óvatosan öntözzük meg a földet. Mielőtt visszaraknánk figyeljünk, hogy ne legyen nedves a hátulja, töröljük át. A napsütöttbe helyiségekben óvjuk a déli napsütéstől. 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Növények

Lakberendezési szakszótár

Festék

A festékeket az építőiparban, a gépjárműgyártásban, az ipar számos... Tovább

Vidéki otthon

Manapság sokan költöznek ki vidékre a városokból, és nem is csodálkozom rajta, hiszen... Tovább

Tovább a lexikonra