Bevetésen a festősablon

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

A sablonozás egy manapság divatos díszítési technika, amit saját kezűleg is könnyen elvégezhetünk. Nemcsak falat, hanem fa- és egyéb felületet (pl. bútorokat, postaládát) is díszíthetünk így a teljes összhang érdekében.

 

A sablonozás végtelen lehetőséget nyújt számunkra sokféle formája, elhelyezése és kidolgozási technikája miatt. Sablonnal díszíthetünk egy teljes falat vagy csak a szegélyeket. Készíthetünk egy nagy képet (pl. gyerekszobába) vagy visszatérő motívumokat. De dekorálhatunk néhány véletlenszerűen elhelyezett mintával is.


Ha kezdőként állunk neki, nem érdemes bonyolult és összetett meserészleteket választani, elsőre próbálkozzunk egyszerűbb mintákkal – kisautó, nap, gomba, pillangó stb. – majd ez után következhetnek a nagyobb minták, ami már technikájában pl.: árnyékolás összetettebb lehet. Egyszerűbb mintákat akár szabad kézzel is megrajzolhatjuk, vagy az internetről letölthetünk sablonnak.


Festősablon - Előkészítés


Készítsük elő a falat, a lyukakat és repedéseket gipszeljük, majd száradás után csiszoljuk simára! Tehát az előkészítés megegyezik a festés előtti teendőkkel. Mint minden falon végzett munkálat előtt, ennél a dekortechnikánál sem hanyagolhatjuk el a fal előkészítését, kivéve, ha frissen festett, sima, új felületen dolgozunk. Ezt a műveletet szívesen átugorják a hobbidekoratőrök, pedig a hangsúlyos minták emelik ki legjobban a falhibákat. Minél simább a felület, annál szebb lesz a mintánk.

hirdetes

 


Festősablon - Tervezés


Tervezzük meg a sablont és a minta helyét! Első lépésként a minta helyét kell kinézni. Az üres felület nagysága dönt a minta nagyságáról, elhelyezkedéséről és stílusáról (egy nagy minta vagy sorozat). Ezután beszerezhetünk kész sablont (dekorációs boltból vagy barkácsáruházból), esetleg tervezhetünk sajátot kartonpapírra vagy sablonfóliára.
Mérjük ki a minta helyét! Az egyedülálló minta pontosan középre kerüljön, ismétlődő minták pedig egyenlő távolságban fussanak. A mérőszalagon kívül használhatunk vízmértéket és függőónt is a tökéletesen vízszintes és függőleges vonalak meghúzásához.


Festősablon - Próbafestés


Végezzünk próbafestést egy kartonon, hogy begyakoroljuk a megfelelő mozdulatokat. Könnyed nyomkodó mozdulatokkal (tupfolás) dolgozzunk.

 


Festősablon - Festés


Kezdjünk hozzá a festéshez. Ehhez kapható speciális sablonozó ecset, de próbálkozhatunk szivaccsal is. A nagyméretű mintákat különböző méretű ecsetekkel is kitölthetjük.
Ha már gyakorlottak vagyunk, megpróbálkozhatunk a többrétegű sablonozással is. Aki készített már egyszerűbb sablont, az ebben teljesedhet ki igazán, hiszen a minták sokkal életszerűbbek, dinamikusak lesznek. Árnyékolást is ezzel a módszerrel imitálhatunk. Figyelni kell arra is, hogy a rétegek összhangban legyenek. Az első alapréteg száradása (de legalább szikkadása) után vigyük fel az eltérő színű, vagy akár textúrájú következő réteget.

hirdetes


Szükséges eszközök festősablon használatánál:


• festék, színező paszta
• sablonecset vagy szivacs, hagyományos vékony ecset is megteszi
• csiszolópapír, gipsz
• kartonlap a gyakorláshoz
• sablon, sablonfólia vagy kartonlap a mintához
• mérőszalag, vízmérték

 

 Podmaniczki Attila
 Szobafestő-mázoló
 
 Online Tanácsadó
 
 Ha kérdésed van, tedd fel itt: Álmaim Otthona  Online Tanácsadás
 

 Még több kreatív ötlet, hasznos tanács: Csináld magad közösség a Facebookon

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Festés

Lakberendezési szakszótár

Tető szigetelés

A tető szigetelése már 5-8%-kal csökkenti a fűtési költségeket. Megcsinálhatjuk magunk is,... Tovább

Udvar

Díszkerteken nemcsak szorosan a ház közvetlen közelében levő kertet értjük, hanem... Tovább

Tovább a lexikonra