A cserépkályha fajtái

GE.

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

A cserépkályhákat felhasználásuk módja szerint két fő csoportba soroljuk. Egy kályha lehet fatüzelésű vagy vegyes tüzelésű. Ezen belül a felépítményét illetően a kályha köpenyfala azaz külseje épülhet új kályhacsempéből, bontott kályhacsempéből, vagy téglából.

A szerző előző cikkét itt olvashatod el: A cserépkályha, mint hagyományos fűtőberendezés

 

A vegyes tüzelésű cserépkályha

 
A hagyományos, tömegével épített cserépkályhák, melyek általában téglatest formájú felépítmények jelentős vegyes tüzelésű. Ezek a kályhák többnyire egyformán néznek ki, nincs ülőpadka és szinteltolások vagy párkányok. Persze ma már nem egészen így van ez. Fűtött vagy nem fűtött ülőpadkával is építjük.
A másik szembetűnő ismertetője, hogy általában két ajtó található rajta egy nagyobb méretű tüzelőajtó és egy kisebb hamuzó ajtó. Ebben az esetben a tűztér aljában egy „rács” azaz rostély található. Ezen a rostélyon égetjük a tüzet és a hamu innen hullik a hamuzó térbe.
hirdetes
 
Ám nem csak ezek a kívülről is látható tulajdonságok miatt lesz egy kályha vegyes tüzelésű. Ezekben a kályhákban többnyire függőleges vagy álló járatrendszereket építünk. Ezáltal a járatok a kályhában a kályha aljától a tetejéig közlekednek, persze a kályha méretétől és felépítményétől függően. Erre azért is van szükség, mert egy vegyes tüzelésű kályha alkalmas a fával, brikettel, és szénnel való tüzelésre is, szemben egy fatüzelésű kályhával. A különböző fajta tüzelők másként viselkednek a tüzelés során.
 
Így például ha szénnel vagy brikettel tüzelünk számolnunk kell a salakolással, illetve hogy az égés során olyan gázok szabadulhatnak fel, melyek nyomást eredményeznek a kályhában. Egy vegyes tüzelésű kályhában pontosan a függőleges járatok miatt ha nyomás keletkezik, akkor nem a kályhatestet fogja szétfeszíteni, hanem megemeli a kályha tetejét.
hirdetes
 
Tudni kell, hogy ha egy cserépkályhát szénnel vagy brikettel használunk, az sokkal jobban igénybe veszi a kályhát. Ez azért van, mert a szén hő értéke jóval magasabb, mint a fáé de ez a brikettekre is igaz.
A szakirodalom azt mondja, hogy egy vegyes tüzelésű cserépkályha átlagos élettartama 8-12-év. Ez persze csak abban az esetben igaz, ha szénnel is vagyis ténylegesen vegyes tüzeléssel használjuk. 
 

Képeken néhány modern cserépkályha design:

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Lakberendezési trendek

Lakberendezési szakszótár

Őszi nagytakarítás

Évente egyszer, ősszel feltétlen szükséges nagytakarítást végezned otthonodban, mert ezzel... Tovább

Étterem Budapesten

Néha mindenkire ráfér egy kis kikapcsolódás, és nem mindig van kedvünk a tűzhely mellett... Tovább

Tovább a lexikonra